این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد دکتر مرجان محمدیان کاملا محفوظ می باشد

نکاتی درباره استرس و درد انگشتان در اضطراب!

چکیده این مطلب : انتشار : 1400/12/21 0 نظر

 

دست درد یکی از عارضه‌هایی است که بسیاری از افراد در طول زندگی خود آن را تجربه می‌کنند. درد دست گاهی جدی نبوده و نیاز به درمان خاصی ندارد. اما دست درد شدید احتمالا به دلیل یک بیماری یا اختلال ایجاد شده است. در این مطلب علت دست درد، نحوه تشخیص آن و روش درمان این مشکل را توضیح می‌دهیم. برای تشخیص و درمان درد دست باید دکتر ارتوپد مراجعه کنید. در دکترتو علاوه بر سیستم تعیین وقت حضوری امکان مشاوره آنلاین و تلفنی وجود دارد.

انگشت درد در استرس و اضطراب!

دست درد به ناراحتی و دردی که ممکن است در هر ناحیه از جمله شانه، بازوها، آرنج، مچ دست و انگشتان احساس کنید، گفته می شود. درد ممکن است به دلایل متعددی ایجاد شود. دست درد معمولا به دنبال آسیب، تحریک و التهاب پوست، ماهیچه ها، استخوان ها و مفاصل بازو، همچنین به دنبال آسیب عروق خونی و اعصاب ممکن است ایجاد شود. هر چند فعالیت‌های روزمره از جمله تایپ‌کردن، نوشتن، کار با ابزار، ورزش، بلند کردن اجسام سنگین نیز می‌تواند باعث دست درد شود.

درد ممکن است ناگهانی شروع شود و از بین برود یا اینکه به تدریج افزایش یابد. همچنین درد ممکن است ثابت یا متناوب، خفیف یا شدید باشد. گاهی درد، به دنبال آسیب قسمت‌های دیگر بدن مانند قفسه سینه، گردن و شکم به بازوها انتشار می‌یابد. فرد مبتلا به درد بازو ممکن است درد، خارش، بی‌حسی، احساس ناراحتی و سوزن‌سوزن شدن در دست‌ها را تجربه کند.

 

درد مفاصل دست

یکی از علل اصلی درد مفاصل دست بیماری آرتریت است. آرتریت التهاب یک یا چند مفصل است که در هر قسمت از بدن می‌تواند رخ دهد. اما این عارضه بیشتر در دست‌ها به‌خصوص مچ دست دیده می‌شود. آرتریت انواع مختلفی دارد. شاید بتوان بیش از 100 نوع آرتریت معرفی کرد. اما شایع‌ترین آن‌ها آرتروز و آرتریت روماتوئید است. یکی از انواع آن، استئوآرتریت است که بیشتر در افراد مسن دیده می‌شود. با افزایش سن مفاصل دست دچار ساییدگی و پارگی می‌شوند. غضروف مفصلی که انتهای هر استخوان قرار دارد، به علت بافت لغزنده باعث حرکت راحت‌تر مفاصل می‌شود. با کاهش تدریجی غضروف، علائم دردناک در مفاصل دست به‌مرور خود را نشان می‌دهد. آرتریت روماتوئید نیز بیماری مزمنی است که باعث التهاب مفاصل می‌شود. از علائم این التهاب درد و سفتی است.

 

درد استخوان دست

درد شدید استخوان دست می‌تواند به علت آسیب تروماتیک یا شکستگی استخوان باشد. آسیب به دست جز موارد بسیار شایع است. دست‌ها دائماً در معرض صدمه قرار دارند. اگر شکستگی دست به‌خوبی درمان نشود، ساختار و نوع حرکت دست دچار مشکل می‌شود.

اگر درد استخوان دست شما شدید است و در حرکت‌دادن دست دچار مشکل هستید، حتما به پزشک مراجعه کنید و با روش‌هایی مانند عکس‌برداری یا اشعه ایکس از وجود شکستگی در استخوان‌های دست مطلع شوید.

 

درد کف دست

برخی از بیماری و صدماتی که به دست وارد می‌شود، باعث درد کف دست می‌شوند. بیماری سندرم تونل کارپال باعث فشار به عصب میانی و تاندون‌ها می‌شود. این بیماری علاوه بر دردی که در مچ دست و انگشتان ایجاد می‌کند، باعث درد کف دست هم می‌شود.

فاشئیت کف دست نیز یک وضعیت نادر است و باعث التهاب فاسیای کف دست می‌شود. فاسیا بافت ضخیمی است که کف دست را به انگشتان متصل می‌کند. هنگام بازکردن انگشتان به دلیل التهاب درد احساس می‌شود.

 

درد ماهیچه دست

بسیاری از افراد گاهی دچار درد ماهیچه دست می‌شوند. معمولا به علت حرکات مکرر و استفاده بیش از حد از دست‌ها درد ناشی از کشش عضلات به وجود می‌آید. زمانی که کاری به‌صورت مکرر یا با شدت بالا برای مدت طولانی انجام می‌دهید، عضلات درد می‌گیرند. به‌عنوان‌مثال تایپ کردن، استفاده از ابزارهای خاص، بلندکردن وسایل سنگین یا تمرینات ورزشی باعث ایجاد این عارضه می‌شوند.

 

دست درد ناشی از آسیب به تاندون و کشیدگی عضلات

تاندون‌ها نوارهای بافتی هستند که ماهیچه‌ها را به استخوان‌ها متصل می‌کنند. معمولا آسیبی که به تاندون‌ها وارد می‌شود، هفته‌ها یا حتی ماه‌ها طول می‌کشد تا بهبود پیدا کند. استفاده بیش از حد و حرکات مکرر مانند بازی تنیس یا بولینگ باعث آسیب به تاندون‌ها می‌شوند. حتی ضربه ناگهانی یا روند طبیعی ساییدگی در اثر پیری به تاندون آسیب وارد کرده و باعث دست درد شدید می‌شوند.

برای تشخیص و درمان درد دست باید دکتر ارتوپد مراجعه کنید. در دکترتو علاوه بر سیستم تعیین وقت حضوری امکان مشاوره آنلاین و تلفنی وجود دارد.

مشاوره با متخصصان
ارتوپدی دکترِتو

شروع نوبت‌گیری

علائم دست درد

به صورت کلی علائمی که ممکن است همراه با درد دست دیده شود، علایم متفاوتی است. ضعف، دشواری در صاف‌کردن دست، سوزن‌سوزن شدن و بی‌حسی می‌تواند نشانه آسیب عصبی باشد. برای مثال عصب رادیال از زیر بغل به دست‌ها می‌رود و حرکت بازو، مچ دست و دست‌ها را کنترل می‌کند. آسیب به این عصب می‌تواند علت درد بازو باشد. به ندرت درد بازو ممکن است از نشانه بیماری‌های قلبی باشد. در بیماری‌های قلبی، بیمار ممکن است دچار تهوع، تعریق بیش از حد، دشواری در تنفس، تپش قلب، درد بازو به ویژه دردی که به بازوی چپ کشیده می‌شود را تجربه کند.

هر کدام از علائم زیر نیز ممکن است همراه با درد دست دیده شوند:

 • قرمزی
 • احساس سوزن‌سوزن شدن
 • ضعف
 • بی‌حسی
 • تورم
 • درد در هنگام لمس
 • محدودیت در حرکت
 • تورم غده لنفاوی زیر بغل
یکی از علائم اصلی دست درد احساس سوزن‌سوزن شدن و بی‌حسی در دست‌ها است.

علل دست درد

درد دست دلایل زیادی دارد. گاهی صدمه یا استفاده بیش از حد باعث بروز این مشکل می‌شود. گاهی نیز بیماری‌ها می‌توانند درد و تورم در دست‌ها ایجاد کنند. در ادامه شایع‌ترین علل این نوع درد را ذکر می‌کنیم.

1. آنژین یا درد قفسه سینه

درد قفسه سینه که در اثر کاهش خونرسانی به بافت قلب ایجاد می‌شود. درد ممکن است به بازوها، شانه، گردن و پشت کشیده شود و همچنین ممکن است با احساس فشار در قفسه سینه، تهوع، تنگی نفس و سرگیجه همراه باشد.

2. حمله قلبی (انفارکتوس میوکارد)

هنگامی رخ می‌دهد که جریان خون به عضله قلب قطع شده و موجب مرگ و آسیب غیرقابل‌برگشت بخشی از سلول‌های قلبی شود. علائم حمله قلبی عبارتند از: احساس درد در یک یا هر دو دست، تنگی نفس، تهوع، درد قفسه سینه و سر گیجه.

3. بورسیت

بورس‌ها کیسه‌های حاوی مایع سینوویال هستند که در اطراف مفاصل وجود دارند و باعث کاهش اصطکاک می‌شوند. به التهاب بورس‌ها بورسیت می‌گویند.

4. سندروم کارپال تونل

عصب مدین از ساعد و کف دست عبور کرده و حس کف دست و انگشتان را تامین می‌کند. هنگامی که این عصب در مچ دست تحت فشار باشد، موجب سندروم کارپال تونل می‌شود. سندروم کارپال تونل با حرکت تکراری در دست، مچ دست و انگشتان ایجاد شده و می تواند منجر به درد، بی‌حسی و حس خارش و سوزن‌سوزن شدن در بازو، کف دست و انگشتان شود. افراد چپ‌دست معمولاً درد سندروم کارپال تونل را در دست چپ خود احساس می‌کنند. همچنین افراد راست‌دست درد سندروم کارپال تونل را در دست راست خود احساس می‌کنند. درد و ناراحتی مچ دست می‌تواند نوشتن، تایپ‌کردن، صحبت با تلفن یا فعالیت‌های روزانه را با سختی همراه کند.

5. فتق (بیرون زدگی) دیسک بین مهره‌ای در گردن

دیسک‌ها به صورت بالشتک یا صفحه‌های کوچک بین دو مهره در ستون فقرات هستند و فشارهای وارد شده به ستون فقرات را جذب می‌کنند. همچنین باعث خم شدن و انعطاف‌پذیری ستون مهره‌های شما می‌شوند. اگر دیسک گردن شما دچار آسیب شود، موجب درد، بی‌حسی، ضعف، احساس سوزن‌سوزن شدن و سوزش در بازو می‌شود.

6. فتق هیاتال یا هیاتوس

به دلیل ضعف در عضلات دیافراگم و اسفنکتر ورودی به معده ایجاد شده که در اثر آن قسمتی از معده وارد قفسه سینه می‌شود.

7. پیچ‌خوردگی و کشش عضلات و مفاصل

گاهی جراحت وارد شده می‌تواند باعث کشیدگی عضلات و پیچ‌خوردگی تاندون‌ها شود. علائمی که به دنبال آن ایجاد می‌شود شامل درد، ورم، کبودی،ضعف و گرفتگی(اسپاسم) ماهیچه‌ها است. هر دو عارضه ممکن است به خودی خود بهبود یابد. اما اگر علائم شدید باشند باید فوراً به پزشک مراجعه کنید.

8. شانه یخ‌زده یا منجمد

درد و بی حسی خفیف در قسمت بالایی بازو و شانه‌ها، همراه با سختی و محدودیت حرکت می‌تواند علامتی از شانه منجمد باشد. شانه منجمد در حدود 2 درصد از افراد بالای 40 سال دیده می‌شود و در زنان شایع‌تر از مردان است. شانه منجمد زمانی ایجاد می‌شود که نوارهای بافتی درون و اطراف شانه سفت می‌شوند. درد بازو در مرحله انجماد بدتر است. تا زمانی که شانه کاملاً بی‌حرکت است، شما احساس بی‌حسی می‌کنید و قادر به حرکت دست و شانه خود نیستید.

9. آرنج تنیس‌بازان

عضلات آرنج، تاندون‌ها و قسمتی از استخوان آرنج دچار التهاب می‌شوند. درد و بی‌حسی در مفصل آرنج و ساعد، همراه با دردهای تیز و ناراحتی در آرنج را می‌تواند به آرنج تنیس‌بازان نسبت داد. بیماری آرنج تنیس‌بازان ناشی از حرکات مداوم بازوها، آرنج و به‌خصوص مچ دست رخ می‌دهد و تنها با انجام بازی تنیس ایجاد نمی‌شود.

10. آسیب به روتاتورکاف

عضلات گرداننده شانه (روتاتورکاف rotator cuff) از عضلات و تاندون‌ها تشکیل شده است که مفصل شانه را ثابت نگه داشته و بازو را در جهات مختلف می‌چرخاند. با افزایش سن تاندون‌ها در روتاتوکاف دچار ضعف و پارگی می‌شوند. در بسیاری از فعالیت‌های بدنی که دست‌ها به بالای سر می‌رود، فشار زیادی به ناحیه شانه و روتاتورکاف ممکن است وارد شود. علائمی که به دنبال آسیب روتاتور کاف ممکن است دیده شود می‌تواند از درد و ضعف خفیف در بازوی شما تا یک درد شدید و مداوم تغییر کند. اگر شما مشکوک به آسیب روتاتورکاف هستید، به پزشک خود مراجعه کنید ممکن است فیزیوتراپی نیاز داشته باشید.

برای تشخیص و درمان درد دست باید دکتر ارتوپد مراجعه کنید. در دکترتو علاوه بر سیستم تعیین وقت حضوری امکان مشاوره آنلاین و تلفنی وجود دارد.

مشاوره با متخصصان
ارتوپدی دکترِتو

شروع نوبت‌گیری

11. التهاب تاندون‌ها (تاندونیت)

تاندون بافتی است که عضلات را به استخوان‌ها متصل می‌کند. هنگامی که تاندون‌های شانه و بازوی شما دچار التهاب شوند به آن تاندونیت می‌گویند. یک مثال از تاندونیت، آرنج تنیس بازان است. شما می‌توانید درد را در شانه، آرنج یا مچ دست خود احساس کنید که غالباً به دنبال ضربه یا استفاده مکرر در تاندون ایجاد می‌شود.

12. شکستگی استخوان‌ها

گاهی به دنبال آسیب و ضربه به بازو، ممکن است دچار شکستگی شوید که با علائمی مانند ورم، کبودی، بی‌حسی و ضعف همراه است. اگر بازوی شما دچار آسیب شده فوراً به پزشک مراجعه کنید.

13. بیماری‌های خود ایمنی

گاهی سیستم ایمنی بدن به اشتباه به بافت‌ها و اندام‌های بدن حمله کرده و به آن‌ها آسیب می‌رساند. برخی از بیماری‌های خودایمنی مانند روماتیسم مفصلی، لوپوس و سندرم جورجن می‌تواند موجب درد گردن، بازو، آرنج، مچ دست و انگشتان شود.

14. عصب تحت فشار (Pinched nerve)

این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که استخوان و بافت‌ها در شانه، گردن و بازو عصب را تحت فشار قرار می‌دهند و موجب درد، بی‌حسی و ضعف و احساس سوزن‌سوزن شدن می‌شوند.

15. سندرم خروجی قفسه سینه

تنگی فضای خروجی قفسه سینه که موجب فشار بر عروق و اعصاب ناحیه زیر بغل می‌شود و علائمی مانند درد در گردن، شانه و دست، سردرد، احساس سوزن‌سوزن شدن در انگشتان و افتادن مکرر اجسام از دست در پی دارد.

16. سندرم دکوروان

به التهاب غلاف دربرگیرنده دو تاندون حرکت‌دهنده انگشت شست گفته می‌شود که درد مچ دست در هنگام فعالیت یا گرفتن اشیاء را به دنبال دارد.

17. دلایل دیگر دست درد شدید

 • استئومیلیت (عفونت استخوان): با درد موضعی و مبهم بازو، ورم بازو و محدودیت در حرکت همراه است.
 • سلولیت: نوعی عفونت باکتریایی که پوست را درگیر می کند، به طور معمول در ساق پا دیده می شود، اما می تواند بازو ها را نیز درگیر کند و سبب درد، قرمزی، ورم و در برخی مواقع تب، لرز، سردرد و کاهش فشار خون شود.
 • نقرس
 • در رفتگی آرنج
 • آسیب به شبکه براکیال
 • بیماری عروق محیطی
 • ریکتز (نرمی استخوان)
 • فیبرومیالژیا
 • پسوریاسیس
 • زونا (شینگلز)
علت درد بازو
معمولا درد بازو به علت آسیب به وجود می‌آید. اما اگر درد متوقف نشود و در بازوی سمت چپ باشد، باید علائم آن را جدی گرفت.

علت درد بازو

طیف گسترده‌ای از مشکلات باعث درد بازو می‌شوند. معمولا به دلیل آسیب، تحریک یا التهاب بازوها درد گرفته و ممکن است این درد به گردن و ستون فقرات نیز سرایت کند. در بیشتر مواقع به علت فعالیت‌های روزمره مانند ورزش یا کار طولانی با کامپیوتر این مشکل ایجاد می‌شود و پس از چند روز درد آن از بین می‌رود.

اما اگر بازوی سمت چپ دچار درد شد و همراه با آن علائمی مانند سفت شدن قفسه سینه، حالت تهوع و مشکل در تنفس به وجود آمد، می‌تواند نشانه بیماری عروق کرونر یا حتی حمله قلبی باشد.


علت درد دست چپ

علت درد دست چپ می‌تواند آسیب استخوان یا مفصل، عصب فشرده شده یا بیماری قلبی باشد. اگر درد دست چپ همراه با درد قفسه سینه باشد، موضوع جدی‌تر بوده و باید برای تشخیص حمله قلبی به متخصص مراجعه کرد. حمله قلبی در نتیجه پارگی یا ایجاد لخته در عروق کرونر به وجود می‌آید. در صورت بروز این اتفاق جریان خون به بخشی از قلب متوقف شده و ممکن است عضله قلب آسیب ببیند. ازآنجایی‌که اعصاب منشعب شده از قلب و دست به سلول‌های یکسان در مغز می‌رسد، مغز محل درد را تشخیص نداده و مشکل قلبی همراه با درد دست چپ ظاهر می‌شود.


علت درد دست راست

درد دست راست می‌تواند مربوط به هر یک از بیماری‌های ذکرشده باشد. معمولا درد دست راست ارتباطی به حمله یا سکته قلبی ندارد. عارضه‌ای مانند آرتریت، سندرم تونل کارپال، کیست گانگلیون، نقرس، لوپوس و رینود می‌توانند باعث درد دست راست شوند.


علت درد انگشتان دست

گاهی درد انگشتان دست می‌تواند به علت صدمه و افتادن روی دست باشد. تریگر فینگر یا انگشت ماسه‌ای که باعث قفل شدن و گرفتن انگشتان می‌شود. در این حالت غلاف تاندون در پایه انگشت ملتهب می‌شود. زمانی که شخص به این بیماری مبتلا می‌شود، علاوه بر درد و تورم در انگشتان دست، در خم کردن و صاف کردن انگشت با مشکل روبرو می‌شود.

گاهی نیز بریدگی و زخم روی انگشتان باعث عفونت شده و درد و تورم به همراه دارد. اگر عفونت شدید باشد، چرک از محل زخم خارج شده و ممکن است شخص دچار تب شود در چنین شرایطی باید سریعا به پزشک مراجعه کرد.


علت درد ساق دست

علت درد دست از آرنج به پایین می‌تواند التهاب یا آسیب به هر یک از بافت‌ها از جمله عضلات، استخوان‌ها، رگ‌های خونی تاندون‌ها و پوست باشد. گاهی اقدامات تکراری مانند تایپ کردن یا استفاده از عصا باعث فشرده شدن اعصاب و عروق خونی در سرتاسر قاق دست می‌شود.

علاوه بر آسیب‌هایی مانند رگ‌به‌رگ شدن، دررفتن و شکستگی عواملی مانند استرس نیز می‌تواند علت درد دست از آرنج به پایین باشد. بیماری به نام استئومیلیت ساعد یک عفونت باکتریایی یا قارچی استخوان است و ممکن است علت درد این ناحیه وجود چنین عفونتی باشد.

یکی از روش‌های موثر در درمان دست درد فیزیوتراپی است. به‌خصوص افرادی که به علت آرتروز درد دارند، با فیزیوتراپی به‌مرور به بهبود می‌رسند.

درمان دست درد

توجه داشته باشید که درمان دست درد تنها با صلاح‌دید پزشک امکان‌پذیر است. درمان درد بازو باتوجه‌به علت و شدت آن متفاوت است. افرادی که دچار آسیب عصب یا تحت فشار بودن عصب بازو، مچ دست، آرنج یا انگشتان هستند باید از حرکات تکراری و مداوم اجتناب کنند؛ بنابراین اگر دردی که تجربه می‌کنید ناشی از استفاده یا فشار بیش از حد است، می‌توانید با استراحت در منزل و سبک کردن کارها از درد خود بکاهید.

به طور کلی درمان دست درد شامل استراحت، بالا نگه داشتن دست‌ها، کمپرس سرد، استفاده از باند‌های کشی و اسپیلینت (آتل)، استامینوفن و داروهای ضد التهاب (NSAID)، فیزیوتراپی و حتی جراحی است. همچنین اگر درد به دنبال عفونت ایجاد شده باشد، درمان آن استفاده از کمپرس گرم و مصرف آنتی بیوتیک است.
در موارد شدید درد بازو، مانند پارگی رباط ها و شکستگی استخوان ها جراحی ضروری است. همچنین در مواردی فیزیوتراپی برای کاهش درد و محدودیت حرکت کمک‌کننده است.

درمان درد بند انگشتان دست

اگر درد انگشتان به علت جراحت یا بریدگی باشد، به‌مرور بهبود پیدا کرده و نیاز به درمان خاصی نیست. اما گاهی علت درد انگشتان دست رگ‌به‌رگ شدن، کشیدگی یا دررفتن انگشتان است. اگر تورم و درد انگشتان شدید است، باید حتما به پزشک مراجعه کرد تا با معاینه و عکس‌برداری علت آن مشخص شود. اما اگر درد جزئی است با برخی درمان‌های خانگی می‌توان درد را کاهش داد.

 • به مفاصل انگشتان استراحت دهید.
 • برای کاهش درد و تورم روی محل آسیب یخ بگذارید.
 • از مسکن‌هایی مانند استامینوفن و ایبوپروفن استفاده کنید.
 • از پماد یا کرم ضد درد موضعی استفاده کنید.

فیزیوتراپی برای درمان و یا کاهش علائم و درد دست استفاده می‌شود. در دکترتو می‌توانید با بهترین فیزیوتراپیست در شهر خود آشنا شوید و برای دریافت نوبت ویزیت حضوری اقدام کنید.

مشاوره با متخصصان
فیزیوتراپی دکترِتو

شروع نوبت‌گیری

درمان درد مچ دست

علاوه بر تجویز داروهای مسکن برای کاهش درد احتمالا فیزیوتراپیست می‌تواند به بهبود درد مچ دست کمک کند. درمان‌ها و تمرینات خاصی وجود دارد که آسیب‌های مچ دست و مشکلات تاندون‌ها را بهبود می‌دهند. اگر پزشک تشخیص دهد که جراحی برای درمان مناسب است، بازهم با استفاده از فیزیوتراپی می‌توان به توان‌بخشی دست‌ها کمک کرد. مشکلاتی مانند شکستگی استخوان و سندرم تونل کارپال گاهی نیاز به جراحی دارند.

درمان درد انگشتان دست در طب سنتی

دررابطه‌با دست درد در طب سنتی گیاهان زیادی پیشنهاد شده است. اگر درد دست به علت آسیب مفاصل باشد، آلوئه‌ورا برای کاهش التهاب پیشنهاد می‌شود. گیاهی به نام پنجه گربه نیز خاصیت ضدالتهابی داشته و تورم ناشی از آرتریت را کاهش می‌دهد. برای کاهش تورم و درد در قسمت‌های مختلف بدن گیاه اکالیپتوس توصیه می‌شود.


برای درمان دست درد چه زمانی به دکتر مراجعه کنیم؟

اغلب دست درد، یک وضعیت اورژانسی محسوب نمی‌شود و شما می‌توانید درد را با داروهای خانگی برطرف کنید. اگر درد بازو، شانه یا مچ دست شما در نتیجه ضربه شدید یا به‌طورناگهانی بروز می‌کند، باید فوراً به پزشک مراجعه کنید. همچنین اگر در حرکت دست خود دچار مشکل شدید یا استخوان شما بیرون زده به دکتر ارتوپد یا به نزدیک‌ترین مرکز اورژانس مراجعه کنید.

اگر درد ناگهانی در بازو، شانه، قفسه سینه و کمر همراه با احساس فشار در قفسه سینه، تهوع، سرگیجه و تنگی نفس داشتید، ممکن است علامتی از یک حمله قلبی بوده و باید با 115 تماس بگیرید و بلافاصله به دنبال درمان باشید. درصورتی‌که گمان می‌کنید دچار حمله قلبی شده‌اید بهتر است حرکت نکنید. همچنین در صورت مشاهده هر کدام از علائم زیر فوراً به پزشک مراجعه کنید.

 • درد بازو، شانه یا پشت که با استراحت کمتر شده و با فعالیت تشدید می‌شود.
 • ضربه ناگهانی به دست‌ها همراه با شنیدن صدا
 • درد و تورم شدید در بازو
 • درد همراه با احساس سوزش، ضعف و بی‌حسی در دست‌ها

سوالات متداول

استرس باعث درد دست می‌شود؟

در برخی افراد استرس شدید و مداوم می‌تواند آسیب‌های فیزیکی وارد کند. اگر سابقه بیماری مانند استئوآرتریت دارید، استرس می‌تواند به درد مفاصل دست‌ها بیفزاید. در این شرایط ممکن است، پزشک برای کاهش استرس اقداماتی انجام دهد تا درد به‌مرور بهبود پیدا کند.

دست درد عصبی چیست؟

هنگامی که اعصاب دست آسیب می‌بینند، درد شدید، گزگز یا بی‌حسی رخ می‌دهد. این آسیب می‌تواند به دلیل استفاده بیش از حد، فشار، آسیب، اختلالات خودایمنی، دیابت یا استرس ایجاد شود. برای کاهش درد عصبی و گزگز کردن دست‌ها خوب است که فعالیت خود را بیشتر کنید. اما اگر مشکل شدید بوده و زندگی روزمره شما را مختل کرده است، حتما به پزشک مراجعه کنید.

دست درد در بارداری به چه علت است؟

شاید عجیب باشد، اما یکی از مواردی که در بارداری با آن روبرو می‌شوید، دست درد است. این عارضه به دلیل ایجاد سندرم تونل کارپال است. در دوره بارداری به دلیل تغییرات هورمونی و افزایش مایعات به عصب مدیان مچ فشار وارد می‌شود. ممکن است شما احساس ضعف در دست یا سوزن‌سوزن شدن داشته باشید.

دست درد بعد از واکسن کرونا طبیعی است؟

یکی از عوارض واکسن کرونا در بسیاری از افراد درد دست در ناحیه تزریق است. درد بازو یک تا دو روز طول می‌کشد و نشانه پاسخ سیستم ایمنی بدن به واکسن است. گاهی درد همراه با التهاب است. یکی از راه‌های کاهش چنین واکنشی، حرکت‌دادن بازو است.

برای دست درد چه چیزی خوب است؟

گاهی اوقات دست درد با تمرینات کششی ملایم کاهش پیدا می‌کند. یکی از تمرینات ساده می‌تواند این باشد که مچ دست را ابتدا در جهت عقربه‌های ساعت و سپس خلاف جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید. هر حرکت را 10 بار تکرار کنید.
برای تمرین بعدی باید دستان خود را کامل از هم باز کنید. انگشتان را نیز از هم بازکرده و سپس دست‌ها را در هم مشت کنید. این حرکت را هم 10 بار انجام دهید.

آیا کم‌کاری تیروئید باعث درد دست می‌شود؟

گاهی کم‌کاری تیروئید شدید و درمان نشده باعث تجمع مایع در بدن می‌شود. این مایع بر اعصاب بازوها و پاها فشار وارد می‌کند. در نتیجه در دست‌ها و پاها علائمی مانند گزگز، درد و بی‌حسی ایجاد می‌شود.

درد دست‌ و پا باهم نشانه چیست؟

درد دست‌ها و پاها می‌تواند به دلیل مشکلات مفاصل، تاندون‌ها، رباط‌ها یا اعصاب ایجاد شود. یکی از دلایل این مشکل نوروپاتی محیطی است. این بیماری به سیستم عصبی محیطی آسیب وارد می‌کند. از جمله اعصاب بازوها و پاها که سیگنال‌هایی را به مغز و نخاع ارسال می‌کنند، تحت تاثیر این بیماری قرار می‌گیرند.
مواردی مانند دیابت، آسیب عصبی، شیمی‌درمانی، سندرم تونل کارپال، سندرم تونل اولنار، آسیب عروقی، عفونت‌ها، نارسایی کلیه و کبد و کمبود ویتامین‌ها باعث ایجاد این اختلال می‌شوند.

آیا درد دست نشانه بیماری قلبی است؟

در برخی مواقع درد دست می‌تواند یک هشدار جدی برای بیماری قلبی باشد. به‌خصوص اگر این عارضه به همراه درد قفسه سینه باشد، باید سریعا به پزشک مراجعه کرد. سیگنال‌هایی که از قلب و دست به مغز می‌رسد، دقیقا به یک بخش از سلول‌های مغز ارسال می‌شوند. به همین دلیل مغز نمی‌تواند این دو مورد را از هم تشخیص دهد و شخص قبل از حمله قلبی یا دیگر بیماری‌های قلب دچار دست درد شدید می‌شود.  

برای تشخیص و درمان درد دست باید دکتر ارتوپد و متخصص روماتولوژی مراجعه کنید. در دکترتو علاوه بر سیستم تعیین وقت حضوری امکان مشاوره آنلاین و تلفنی وجود دارد.

مشاوره با متخصصان
روماتولوژی دکترِتو

شروع نوبت‌گیری

برای درد دست به کدام دکتر مراجعه کنیم؟

اگر درد دست شما با درمان‌های خانگی و تمرینات ساده برطرف نشد، باید حتما به دکتر ارتوپد مراجعه کنید. تمامی علائم شما باید بررسی شود تا دلیل دست درد شدید مشخص شود. سپس پزشک باتوجه‌به علت ایجاد این عارضه درمان موثری را آغاز می‌کند. ممکن است برای درمان داروهای مسکن برای کاهش درد تجویز شود یا چند جلسه فیزیوتراپی نیاز باشد.

برای پیداکردن بهترین متخصص ارتوپد می‌توانید از طریق سایت دکترتو اقدام کنید. در دکترتو علاوه بر سیستم تعیین وقت حضوری امکان مشاوره آنلاین و تلفنی با متخصص وجود دارد.

بهمون نظر بدید

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد ، هر نظری که برای ما می نویسید قوت قلبی برای حال ما خواهد بود

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

آخرین دانلود های رایگان

آخرین محصولات

whatsapp